Elementy ruchome i ich rola w scenografii

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Elementy ruchome i ich rola w scenografii

Elementy ruchome i ich rola w scenografii

1

Organizatorzy eventów prześcigają się w pomysłach na wielkie show, które przyciągnie widza. Koncerty, przedstawienia teatralne czy telewizyjne teleturnieje nie mogą się już obyć bez ruchomych elementów scenografii takich, jak mobilne platformy, sceny obrotowe, wciągarki, windy, poruszające się diody czy rozwijane ekrany. Wszystkie te detale tworzą niepowtarzalną relację scena – widownia, między innymi poprzez multiplikację punktów widzenia. Koncepcja ruchomych elementów scenografii jest zawsze ściśle powiązana z tym, co dzieje się na scenie, dlatego dopasowuje się ją indywidualnie do każdego wydarzenia zgodnie z oczekiwaniami producentów i reżyserów. 

Emocje na scenie

Scenografia buduje emocje. Każdy chyba zna to uczucie, gdy z napięciem czekamy na wjazd ukochanego zespołu na scenę z najmniej oczekiwanego miejsca. Rosnące napięcie, nerwowość i zachwyt to tylko mały ułamek z feerii emocjonalnych barw, które towarzyszą nam podczas eventów. Rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, że za całym tym pokazem stoi skomplikowany mechanizm przemieszczający elementy scenografii, tak by kształtowały one przestrzeń, tworzyły historię i przenosiły publiczność w sam jej środek.

W teatrze ruchome elementy scenografii pozwalają aktorom na zabawę i wypełnienie przestrzeni formą ułatwiającą odbiór sztuki przez widza. Do klasyki należy już widok artysty latającego pod sufitem przy pomocy sprytnie ukrytych wciągarek albo mobilne rusztowania z tańczącymi na nich odtwórcami roli.

Celebryci stawiają na efektowne wejścia, bogate oświetlenie i element zaskoczenia. Różne eventy wymagają odmiennych rozwiązań, dlatego renomowane firmy zajmujące się mechaniką sceniczną dokładają wszelkich starań, aby scenografia była tym, co zrobi na publiczności niezapomniane wrażenie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ruchome elementy scenografii przygotowywane są najczęściej z elementów metalowych i aluminiowych, które wytrzymują konkretne obciążenia. Ich użycie zależne jest od funkcji, jakie pełnią na scenie, a konstrukcja wznoszona jest w oparciu o szczegółowe wyliczenia, które stanowią gwarancję niezawodności i bezpieczeństwa osób przebywających na scenie.

Powiązane posty

Dodaj komentarz