W jaki sposób budowane są konstrukcje sceniczne?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • W jaki sposób budowane są konstrukcje sceniczne?

W jaki sposób budowane są konstrukcje sceniczne?

0

Odpowiednio przygotowana scena, to jedna z najważniejszych części składowych udanego koncertu. Mylą się ci, którzy uważają ją za tło całego wydarzenia, bo jak można nazywać tłem miejsce, na które wychodzą artyści i które jest integralną częścią dawanego przez nich „show”?

Znaczenie konstrukcji scenicznych

Współczesne konstrukcje sceniczne różnią się znacząco od tych, które stawiane były jeszcze u progu lat dziewięćdziesiątych. Zwykłe sceny zastępowane są dzisiaj złożonymi metalowymi budowlami, nierzadko z wykorzystaniem elementów wizualnych czy pirotechnicznych. Takie konstrukcje wpływają na podniesienie walorów estetycznych całego wydarzenia i – nierzadko – są jego ukoronowaniem. Warto jednak pamiętać, że każda konstrukcja sceniczna, poza tym, że powinna świetnie się prezentować, to jeszcze być bezpieczna dla występujących na niej gwiazd, osób z obsługi oraz widowni. Powstaje więc pytanie, w jaki sposób ją budować?

Montaż konstrukcji scenicznych – o czym należy pamiętać?

Jak już wcześniej wspomniano odpowiednio postawiona konstrukcja sceniczna, to taka, która gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom koncertu. Mając to na uwadze, podczas budowy, należy zwrócić szczególną uwagę na jej wytrzymałość. Należy przy tym uwzględnić ilość i wagę montowanego sprzętu, warunki atmosferyczne, a także ilość poruszających się po niej ludzi. W trakcie budowy konstrukcji scenicznej należy również zadbać o wszystkie kwestie z zakresu szeroko rozumianego PPOŻ i zasad BHP.

Zgodnie z wytycznymi projektowymi

Warto również zaznaczyć, że budowa konstrukcji scenicznej musi przebiegać zgodnie z tzw. wytycznymi projektowymi. Najogólniej rzecz ujmując oznacza to, że powinny zostać zachowane wszelkie parametry techniczne, zawarte we wcześniej zaakceptowanym projekcie. Mowa tutaj m.in. o znajdujących się z tyłu sceny schodach, czy wymiarach podestu scenicznego.

Podsumowując

Budowanie konstrukcji scenicznej to nie lada wyzwanie. Mając to na uwadze, warto zadbać, aby prace montażowe przeprowadzała doświadczona firma, która ma na swoim koncie wiele udanych realizacji z tej dziedziny, jak np. firma Piasecki i Syn.

Powiązane posty

Dodaj komentarz