Jakie zastosowanie mają ruchome platformy?

 • Home
 •  / 
 • Blog
 •  / 
 • Jakie zastosowanie mają ruchome platformy?

Jakie zastosowanie mają ruchome platformy?

0

Ruchome platformy możemy zaliczyć do dźwignic, które są wykorzystywane na placach budów oraz w sektorze przemysłowym i usługowym. Ich podstawową funkcją jest przemieszczanie osób oraz różnego rodzaju przedmiotów w pionie i poziomie. Zastosowanie ruchomych platform jest bardzo szerokie i uzależnione od ich budowy. Dlatego omówimy szczegółowo rodzaje platform ruchomych oraz branże, w jakich są najczęściej wykorzystywane.

Jakie rodzaje platform ruchomych wyróżniamy?

Analizując rodzaje platform ruchomych możemy przyjąć kilka kryteriów. Pierwszym z nich będzie rodzaj konstrukcji platformy. W ramach tego podziału możemy wyróżnić:

 • Platformy ruchowe wiszące
 • Platformy ruchowe masztowe
 • Platformy ruchome przejezdne

Platformy ruchome wiszące są zbudowane z platformy roboczej, która jest zawieszona na linach nośnych oraz linach bezpieczeństwa. Liny połączone są ze wciągarkami. Konstrukcja nośna platformy może być zamontowana na specjalnym torze przejezdnym, który stanowi stały element obiektu budowlanego lub na dachu obiektu. Zawieszenie platformy na linie może mieć charakter jednopunktowy, dwupunktowy lub wielopunktowy.

Platformy ruchome przejezdne określamy mianem urządzeń transportu bliskiego. Są one wykonane z platformy roboczej, podwozia oraz konstrukcji nośnej, która jest zespolona z podwoziem. Platformy ruchome możemy podzielić na platformy przewoźne, platformy wolnobieżne i platformy samojezdne samochodowe.

Platformy ruchome masztowe składają się z jednego lub dwóch masztów , platformy roboczej, która porusza się po maszcie, podwozia w formie wózka do holowania oraz jednostki napędowej, umożliwiającej przemieszczanie platformy.

Jak dzielimy platformy ze względu na rodzaj wysięgnika oraz zasilanie?

Platformy ruchome możemy również podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego w nich mechanizmu podnoszenia podestu. W ramach tego podziału wyróżniamy:

 • Platformy nożycowe – konstrukcja nośna jest wykonana z dźwigni połączonych sworzniem, który umożliwia rozkładanie mechanizmu nożycowego
 • Platformy przegubowe – konstrukcja nośna ma postać łamanego, przegubowego masztu
 • Platformy teleskopowe – konstrukcja nośna ma formę teleskopowego masztu
 • Platformy przegubowo-teleskopowe – konstrukcja będąca połączeniem platformy przegubowej i teleskopowej

Jeśli chodzi o zasilanie, to platformy ruchome możemy podzielić na konstrukcje o napędzie ręcznym, elektrycznym oraz spalinowym.

Gdzie stosujemy platformy ruchome?

W zależności od konstrukcji platformy ruchome mogą być stosowane w sektorze budowlanym, usługowym lub przemysłowym. Platformy ruchome sprawdzają się podczas różnego rodzaju prac na wysokościach jak konserwacja lub chociażby mycie okien, przeszkleń czy elewacji budynku. Ponadto są wykorzystywane przy ścinaniu i podcinaniu drzew oraz krzewów. Platformy ruchome wykorzystuje się również w działaniach przy liniach elektroenergetycznych, w pracach remontowo-budowlanych i magazynowych. Platformy ruchome są także wykorzystywane w branży reklamowej. Są one bardzo przydatne podczas umieszczania billboardów oraz reklam na dużych wysokościach. Konstrukcje te pełnią istotną rolę w przemyśle rozrywkowym. Ruchome platformy sceniczne sprawiają, że przygotowanie wejścia na scenę lub przerwy techniczne pomiędzy kolejnymi występami stają się dużo prostsze. Wprowadzenie zespołu na scenę, przesuwanie tzw. riserów scenicznych oraz usuwanie i wprowadzanie instrumentów muzycznych na cenę nie sprawia większego problemu. Korzysta na tym całe widowisko.

Tak naprawdę możliwe zastosowanie zależy głównie od konstrukcji platformy, rodzaju wysięgnika oraz napędu dźwignicy. W pracach usługowych wykorzystywane są zupełnie inne platformy aniżeli w przemyśle i pracach montażowych. Platformy wyposażone w napęd gąsienicowy mogą pracować wyłącznie w zamkniętym terenie. Platformy kołowe i samojezdne świetnie sprawdzają się w branży reklamowej i sektorze usługowym.

Powiązane posty