Zapadnie sceniczne – jakie dają możliwości?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Zapadnie sceniczne – jakie dają możliwości?

Zapadnie sceniczne – jakie dają możliwości?

0

Zapadnie sceniczne to jeden z elementów scenicznej mechaniki, dzięki którym na scenie dzieją się prawdziwe cuda. W naszym wpisie pokazujemy, jaki jest mechanizm ich działania oraz jakie dają możliwości.

Jak skonstruowane są zapadnie sceniczne?

Zapadanie sceniczne konstruujemy za każdym razem według indywidualnego projektu klienta. W zależności od potrzeb i przeznaczenia zapadnie mogą być jedno lub kilku pozimowe. Ruch zapadni możliwy jest dzięki wbudowanym w nie siłownikom linowym, na które składają się taśmy ze stali nierdzewnej. Siłowniki napędzane są silnikami elektrycznymi. Taśmy ze stali nierdzewnej to taśmy pionowe i poziome. Pionowe znajdują się w obracającym się walcowym magazynie, a poziome zostały umieszczone u podstawy siłownika. Taśma pozioma podnosi się na skutek ruchu rolek mechanizmu krzywkowego, zainstalowanego w taśmie pionowej. Pionowa taśma nachodzi na poziomą na skutek ruchu obrotowego mechanizmu rolkowego. Projektowane przez nas zapadnie są sterowane przy pomocy specjalnej konsoli, dzięki czemu pozwalają również na transport scenografii.

Gdzie wykorzystuje się zapadnie sceniczne?

Zapadnie sceniczne dają nieograniczone wręcz możliwości jeśli chodzi o ruch sceniczny i reżyserowanie przedstawień. Wykorzystuje się je przede wszystkim w teatrach oraz w operach, a także przy produkcji musicali i produkcji teatralnych. Przykładem zastosowania oferowanych przez nas zapadni scenicznych będzie zatem instalacja zapadni w sali koncertowej. Jedna zapadnia będzie jednopoziomową fosą orkiestry, umożliwiającą zmianę jej głębokości, druga może służyć jako zapadnia jednopoziomowa widowni. W teatrze z kolei zapadnie umożliwiają bardzo szybką i płynną zmianę dekoracji, na przykład poprzez ustawienie scenografii na zapadniach pod sceną i wyjechanie nimi do góry. Ponadto zapadnie umożliwiają transportowanie nie tylko dekoracji scenicznych, lecz również instrumentów oraz pomagają  uzyskać wrażenie głębi, poprzez możliwość różnicowania poziomów. To właśnie dzięki zapadniom aktorzy nagle pojawiają się na scenie i z niej znikają, tworząc tak istotną dla przedstawień teatralnych iluzję.

Powiązane posty