Z jakich elementów składa się typowa konstrukcja sceniczna?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Z jakich elementów składa się typowa konstrukcja sceniczna?

Z jakich elementów składa się typowa konstrukcja sceniczna?

0

Konstrukcje stalowe znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. Powstają z nich m.in. sceny na różnego rodzaju eventy. To wyjątkowy rodzaj konstrukcji, który spełnia specyficzne zadania. Musi wyróżniać się wysokim poziomem wytrzymałości i nośności. Już na etapie projektowania trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów technicznych, które będą decydować o stabilności, trwałości i niezawodności budowanej sceny.

Konstrukcja sceniczna — najważniejsze elementy

Najważniejszymi elementami konstrukcji scenicznej są przede wszystkim kratownice, mosty oraz dźwigary. Kratownice to elementy systemowe, które są niezbędne — obok słupów i blatów — w konstrukcji wsporczej. Znajdują zastosowanie również jako główne elementy nośne dachu konstrukcji. Jeśli projekt sceny przewiduje podnoszone mosty, konieczne jest użycie wciągarki elektrycznej. Oprócz tego konstrukcja sceniczna wyposażona jest w szereg innych elementów, jak np. sztankiety, zapadnie, dźwigi, podnośniki itd.

Specyfika każdej konstrukcji scenicznej zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia oraz stopnia zaawansowania. Konstrukcje stalowe tworzone są z pojedynczych komponentów, a każda realizacja poprzedzona jest wykonaniem specjalnego projektu. Na etapie planowania niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych obliczeń, które pozwalają stwierdzić, jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa i wytrzymałości.

Konstrukcje sceniczne wykorzystywane są nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w salach koncertowych czy studiach telewizyjnych. Poszczególne elementy muszą więc dostosowane do specyfiki przestrzeni, w jakiej docelowo będą zastosowane.

Zastosowanie mechaniki scenicznej

Konstrukcje sceniczne mogą być wyposażone w elementy ruchome scenografii, jak np. windy sceniczne, rozwijane ekrany, wciągarki i wyciągarki linowe, roboty sceniczne, ruchome platformy, ruchome diody, sceny obrotowe itd. Wchodzą one w skład szerokiego asortymentu z zakresu mechaniki scenicznej. To dzięki nim można w kreatywny sposób urozmaicić każde widowisko.

Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu konstrukcji scenicznych. Posiadamy nie tylko niezbędne zaplecze techniczne, ale również wiedzę oraz spore doświadczenie. Zapewniamy też mechanikę sceniczną, dzięki której każde widowisko może stać się niezapomnianym przeżyciem.

Powiązane posty