Jakiej obsługi wymaga mechanika sceniczna?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Jakiej obsługi wymaga mechanika sceniczna?

Jakiej obsługi wymaga mechanika sceniczna?

0

Każdy koncert, festiwal, spektakl, event telewizyjny czy występ plenerowy nie byłyby show, gdyby nie mechanika sceniczna. W końcu to na scenie rozgrywana jest magia, dzięki której uczestnicy wydarzenia mogą zatracić się w muzyce albo wczuć się w spektakl. Jednak, aby występ był zaskakujący, należy zadbać o to, żeby każdy element na scenie był obecny w odpowiednim momencie. Jak działa obsługa sceniczna?

Mechanika sceniczna — jak to działa?

Mechanika sceniczna jest złożona z wielu elementów takich jak m.in. ruchome platformy, diody czy ekrany. Aby na evencie dekoracja pojawiła się w odpowiednim momencie, światła zostały zapalone na czas, czy też, żeby instrumenty można było szybko i sprawnie zdjąć ze sceny mechanika sceniczna musi działać sprawnie. W tym celu jest wykorzystywana automatyzacja. Dzięki temu obsługą danego wydarzenia nie trzeba obarczać wielu osób. Wystarczy zaplanować, w którym momencie ma się obrócić scena, zgasnąć reflektor czy zostać wyświetlony obraz na ekranie. Sterować poszczególnymi elementami mechaniki scenicznej można za pomocą jednego pulpitu. Zdalne sterowanie urządzeniami to komfort, a także pewność, że wszystko zostanie rozegrane tak, jak zostało zaplanowane.

Obecnie mechanikę sceniczną można zaprogramować w dowolny sposób, niezależnie  od tego, w jakiej minucie i w którym miejscu na scenie mają pojawić się diody, platforma czy ekran. Elementy widoczne na scenie mogą wykonywać obrót wokół własnej osi, poruszać w dowolnych kierunkach oraz z zadowalającą prędkością. Ponadto ich obsługa nie jest skomplikowana — żeby zarządzać całym show, wystarczy jeden pulpit, więc nie trzeba być w paru miejscach jednocześnie. Obsługa mechaniki scenicznej musi zostać dopasowana do potrzeb odpowiedzialnej za efekty pojawiające się na evencie. Ruchome platformy również są zautomatyzowane, co w znacznym stopniu umożliwia zasilanie akumulatorowe, a także sterowanie radiowe. Dzięki temu rozwiązaniu platformy przesuwają się po scenie „same”.

Powiązane posty