Wykorzystanie LED-ów w trakcie pokazów scenicznych

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Wykorzystanie LED-ów w trakcie pokazów scenicznych

Wykorzystanie LED-ów w trakcie pokazów scenicznych

0

Współczesne pokazy sceniczne zdecydowanie różnią się od tych znanych jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś w dużej mierze na ich powodzenie wpływ mają efekty specjalne, które pozwalają tworzyć wyjątkowe scenografie oraz budują niepowtarzalną atmosferę w teatrach, salach koncertowych czy plenerowych. Dzięki nim kreuje się dynamiczne spektakle, podczas których w zależności od potrzeby można skupiać bądź rozpraszać uwagę widzów. Za wykreowanie takich nietypowych efektów wizualnych odpowiada odpowiednio dobrane oświetlenie. Kluczową w nim rolę odgrywają m.in. oprawy LED.

Jak wykorzystuje się technologię LED podczas pokazów scenicznych?

Najpopularniejszym zastosowaniem LED-ów jest wykorzystanie ich do oświetlenia sceny. LED-owe mogą być ruchome reflektory, pojedyncze źródła światła, a także całe oprawy, które oświetlają wybrane fragmenty sceny. Tego typu lampy emitują światło o różnej intensywności oraz kolorystyce, co sprawia, że przy ich pomocy kreuje się różnorodne efekty specjalne. Poza tym, dzięki możliwości ich automatycznego poruszania, można dynamicznie zmieniać oświetlenie w trakcie trwania widowiska. Gasnące i zapalające się lampy tworzą atmosferę i budują napięcie widzów.

Dużą popularnością cieszą się też multimedialne ekrany LED, które można przemieszczać po całej scenie za pomocą systemów ruchomych wózków scenicznych. Takie systemy mogą jeździć po podłodze lub też po kratownicy. Ponadto poruszają się zarówno po linii prostej, jak i po łuku. Przy ich wykorzystaniu za pomocą ekranów LED konstruuje się realistyczne scenografie, jednocześnie minimalizując przy tym zastosowanie rekwizytów. LED-y w postaci specjalnych paneli wykorzystuje się również przy tworzeniu interaktywnej podłogi, na której można wyświetlać różnorodne treści i wizualizacje.

Powiązane posty