Konstrukcje stalowe czy aluminiowe?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Konstrukcje stalowe czy aluminiowe?

Konstrukcje stalowe czy aluminiowe?

0

Profesjonalne konstrukcje sceniczne muszą czasami udźwignąć naprawdę wiele. Wielu organizatorów koncertów czy eventów wymaga dodatkowo, by łatwo było je zmontować i rozmontować. Najczęściej używanymi typami konstrukcji na koncertach są konstrukcje stalowe i aluminiowe. Które z nich są lepsze?

Konstrukcje aluminiowe

Konstrukcje aluminiowe są lżejsze. Ma to swoje zalety: łatwiej się je przenosi, montuje i transportuje. Są więc bardzo wygodne w użytkowaniu. Problemem jednak jest to, że nie są tak bardzo wytrzymałe jak konstrukcje stalowe. Dlatego też wtedy, gdy scenografia wymaga użycia dużych obciążeń, bezpieczniej jest zdecydować się na konstrukcje stalowe.

Konstrukcje stalowe

Konstrukcje stalowe to przede wszystkim kratownice, łuki i koła z kratownicy, ale także różnego rodzaju mosty czy dźwigary. Jak już zostało wspomniane, są o wiele mocniejsze niż konstrukcje z aluminium. Konstrukcje stalowe mają zwiększoną wytrzymałość i nośność, utrzymają więc nawet bardzo skomplikowane i ciężkie elementy sceniczne. Przy budowie skomplikowanych scen najważniejsze jest bezpieczeństwo. W przypadku stalowych konstrukcji planuje się je z pojedynczych komponentów. Specjaliści wykonują specjalne projekty i obliczenia dla każdego z nich by było widomo, jakie ma możliwości i ograniczenia. Dzięki temu można dokładnie oszacować wytrzymałość całej konstrukcji i zapobiec jej nadmiernemu przeciążeniu, a co za tym idzie – tragedii podczas imprezy. Konstrukcje sceniczne ze stali  wykorzystywane są nie tylko na świeżym powietrzu, ale również w salach koncertowych i studiach telewizyjnych. Umożliwiają stworzenie prawdziwego show i wprowadzenie wielu elementów mechaniki scenicznej, która zapewnia widzom niezapomniane przeżycia. Stalowe konstrukcje najczęściej wykonywane są na indywidualne zlecenie, dlatego tak istotne jest doświadczenie firmy, która je przygotowuje. Musi ona dysponować odpowiednim zapleczem technicznym do przygotowania nietypowych elementów.

Powiązane posty

Dodaj komentarz