Mechanika sceniczna – czyli co?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Mechanika sceniczna – czyli co?

Mechanika sceniczna – czyli co?

0

Współczesne koncerty, przedstawienia, eventy, a nawet telewizyjne show nie mogą obejść się bez zaawansowanej mechaniki scenicznej. Mechanika sceniczna to ogólna nazwa dla urządzeń, które sprawiają, że odbiór widowiska jest jeszcze bardziej intensywny. Które z nich są najbardziej popularne?

Ruchome platformy

Różnego rodzaju ruchome platformy i podesty elektryczne umożliwiają nie tylko zmianę topografii sceny, ale także spektakularne przemieszczanie się aktorów czy sprzętu. Duże, naszpikowane urządzeniami sceny nie raz dysponują całymi grupami podestów, dzięki którym udaje się osiągnąć ciekawe efekty.

Zapadnie sceniczne

Dzięki zapadniom aktorzy i piosenkarze mogą w widowiskowy sposób „zapadać się pod ziemię”. Zapadnie są sterowane przy pomocy specjalnej konsoli, także pozwalają na transport scenografii.

Obrotowe sceny

Obrotowe sceny często wykorzystuje się w teatrach, a zwłaszcza w musicalach. Pozwalają na obrócenie znajdującego się na nich obiektu o 360o. Obrotowe sceny często widujemy też w telewizyjnych show.

Windy

Mechanika sceniczna to także różnego rodzaju windy. Od tych, które są widoczne dla publiczności jako element scenografii, aż po te, których używa się na zapleczu w celu obsługi przedstawienia.

Oświetlenie

Przy niektórych przedstawieniach niezbędne są także skomplikowane urządzenia mechaniczne, które będą obsługiwały oświetlenie. To różnego rodzaju mosty, dźwigary, kratownice, stalowe łuki i koła.

Indywidualne zapotrzebowanie

Mechanika sceniczna to także różnego rodzaju ruchome ekrany, wciągarki, a nawet… specjalnie zaprojektowane do danego show roboty. Maszyny trudno jest sklasyfikować. Często dane urządzenie sceniczne projektuje się zupełnie od nowa. Artyści zazwyczaj opisują pożądany efekt na scenie, a wyspecjalizowana firma projektuje mechanikę sceniczną tak, by wykonała swoje zadanie. Specjaliści muszą dysponować ogromną wiedzą z zakresu systemów mechanicznych, elektryki i elektroniki, oraz rozbudowanym parkiem maszyn, aby móc realizować nawet najbardziej kreatywne pomysły gwiazd.

Powiązane posty

Dodaj komentarz