Jak są zbudowane i do czego służą windy sceniczne?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Jak są zbudowane i do czego służą windy sceniczne?

Jak są zbudowane i do czego służą windy sceniczne?

0

Magia teatru nie byłaby możliwa bez urządzeń, wchodzących w skład szeroko rozumianej mechaniki scenicznej. To właśnie dzięki zapadniom, windom, obrotowym podestom czy ruchomym platformom na scenach dzieją się prawdziwe „cuda” – bohaterowie wznoszą się i unoszą, dekoracja zmienia się w błyskawicznym tempie, a wydarzenia toczą się na różnych planach. Olbrzymią rolę podczas wydarzeń scenicznych odgrywają windy, czyli urządzenia przenoszące bohaterów w pionie lub w poziomie. Oferowane przez nas windy sceniczne sprawiają, że postaci nagle wyłaniają się spod sceny lub z niej znikają. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o windach scenicznych.

Jakie rodzaje wind scenicznych można wyróżnić?

Nasza firma, specjalizująca się w projektowaniu i budowaniu mechaniki scenicznej, w tym właśnie wind, jest w stanie stworzyć urządzenie, w pełni dopasowane do potrzeb swoich klientów. Produkujemy windy dla scen koncertowych, pokazów mody oraz spektakli. W naszej ofercie znajdziesz windy jedno lub dwupoziomowe oraz okrągłe, lub prostokątne. Windy różnią się również wysokością podnoszenia oraz przeznaczeniem: inne potrzebne będą na scenę, inne na koncerty, jeszcze inne na pokazy mody. Drugie kryterium podziału wind scenicznych to rodzaj zastosowanego w nich napędu. Może być to napęd:

  • linowy,
  • śrubowy,
  • przy pomocy spiraliftów,
  • hydrauliczny.

Mechanizm działania oferowanych przez nas wind scenicznych uzależniony jest właśnie od rodzaju zastosowanego w nich napędu. Przyjrzymy się mu bliżej.

Jak są zbudowane i jak działają windy sceniczne?

Stosunkowo najrzadziej spotyka się obecnie windy z napędem linowym, czyli podnoszone na linach wciągarką bębnową, ze względu na ograniczony ciężar, który mogą unieść oraz utrudnione pozycjonowanie.

Zapadnie śrubowe z kolei są bardziej popularne, gdyż działają na bardzo prostej zasadzie. Platforma wind scenicznych z napędem śrubowym zawieszona jest na śrubach. Śruby te obracając się dzięki silnikowi elektrycznemu, umieszczonemu w podszybiu, podnoszą windę lub ją opuszczają. Kolejną zaletą wind z napędem śrubowym jest fakt, iż mogą być one zatrzymywane w dowolnym położeniu i nie wymagają ryglowania.

Kolejnym rodzajem napędu wind scenicznych jest spiralift, czyli stalowa taśma wykręcana ze szpuli. Jej zwoje pionowo nakładają się na siebie, a zwoje płaskie odseparowują pionowe. Tego typu napęd zastosowany w windzie daje możliwość jej unoszenia na wysokość do 12 m, przy prędkości od 0,15 do 0,25 m/s. Windy napędzane spiraliftem mogą zatrzymywać się w dowolnym położeniu i nie wymagają ryglowania.

Równie nowoczesnym rozwiązaniem są hydrauliczne układy napędowe. Dzięki nim windy sceniczne mogą unieść bohaterów na wysokość aż 20 metrów i więcej. Najczęściej stosowany w tym rozwiązaniu jest napęd bezpośredni z siłownikami jedno lub wielostopniowymi. Napęd hydrauliczny, w przeciwieństwie do pozostałych, wymaga ryglowania, jednak jest bardzo popularny, ze względu na możliwość akustycznego odizolowania zapadni, co sprawia, że takie windy sceniczne są bardzo ciche.

Powiązane posty