Zasady bezpieczeństwa przy obsłudze elementów konstrukcji scenicznych

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Zasady bezpieczeństwa przy obsłudze elementów konstrukcji scenicznych

Zasady bezpieczeństwa przy obsłudze elementów konstrukcji scenicznych

0

Wykonywanie różnych elementów wzbogacających oprawę widowiska ma bardzo długą tradycję. Różne konstrukcje sceniczne towarzyszą rozmaitym występom od scen operowych przez wydarzenia plenerowe po budynki tradycyjnych teatrów. Wszelkiego rodzaju mechanizmy sceniczne pomagają w kreowaniu dodatkowych efektów, a także sprawnej zmianie dekoracji, utrzymując dramaturgię, budując odpowiednią atmosferę czy pozwalając na skorzystanie z rozmaitych urządzeń. Przekonajmy się, jakie rozwiązania są wykorzystywane i zobaczmy, jakie wiążą się z nimi zagrożenia.

Jakie rodzaje urządzeń scenicznych są używane najczęściej?

Współczesne widowiska to przede wszystkim zaawansowane techniki oświetleniowe. Na scenie nie może więc zabraknąć specjalnych konstrukcji składających się z mostów oświetleniowych, na których można zamontować systemy reflektorów. Najczęściej są to kratownice z rur stalowych lub aluminiowych, co pozwala na zwiększenie wytrzymałości i jednoczesną redukcję ciężaru. Podobną rolę odgrywają sztankiety dekoracyjne, na których podwiesza się elementy scenografii. Oba te typy urządzeń są unoszone i opuszczane przy pomocy elektrycznych wciągarek o odpowiednim udźwigu. Równie często używane są podesty sceniczne. Są to podnoszone platformy, które ułatwiają umieszczenie różnych elementów na innych poziomach, a w razie potrzeby także ich unoszenie w trakcie występu. Zazwyczaj mają konstrukcję nożycową i są obsługiwane siłownikami hydraulicznymi lub elektrycznymi. Kolejnym elementem mechaniki scenicznej są zapadnie, ułatwiające obniżenie fragmentu sceny, a także wykorzystywane przy transporcie niektórych dekoracji. W klasycznym teatrze nie może też zabraknąć rozsuwanej lub unoszonej kurtyny.

Jakie zagrożenia wiążą się z używaniem urządzeń scenicznych?

Obsługa i wykorzystywanie urządzeń scenicznych niosą za sobą różne rodzaje ryzyka. Wszystkie elementy unoszone z użyciem wciągarek oznaczają niebezpieczeństwo upadku konstrukcji. Różnice poziomów wiążą się z zagrożeniem potknięciem, a stosowanie prądu pociąga możliwość porażenia.

Powiązane posty