Jakie normy muszą spełniać konstrukcje sceniczne?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Jakie normy muszą spełniać konstrukcje sceniczne?

Jakie normy muszą spełniać konstrukcje sceniczne?

0

Konstrukcje sceniczne, wykonane ze stali spełniają bardzo specyficzne zadania, dlatego też muszą być bardziej wytrzymałe i nośne, aniżeli powszechnie stosowane w innych branżach konstrukcje aluminiowe. Na konstrukcje sceniczne składają się stalowe kratownice, łuki z kratownicy, mosty oraz dźwigary, które w spektaklach pełnią zasadniczą rolę i uruchamiają sceniczny świat. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jak powstają konstrukcje sceniczne?

Jak już zostało powiedziane, konstrukcje sceniczne składają się z kratownic, mostów oraz dźwigarów. Kratownice to elementy systemowe, pomocne w konstrukcji wsporczej, obok słupów czy blatów. Doskonale sprawdzą się również jako główne elementy nośne dachu konstrukcji. W konstrukcjach scenicznych często wykorzystuje się mosty, którym towarzyszą wciągarki elektryczne, a także zapadnie, jedno lub kilku pozimowe. Ich ruch możliwy jest dzięki wbudowanym w nie siłownikom linowym, na które składają się taśmy ze stali nierdzewnej. Siłowniki napędzane są silnikami elektrycznymi.

Taśmy ze stali nierdzewnej to taśmy pionowe i poziome. Pionowe znajdują się w obracającym się walcowym magazynie, a poziome zostały umieszczone u podstawy siłownika. Warto również zwrócić uwagę na wciągarki linowe, wyposażone w długą linę lub łańcuch, nawijane na centralny bęben, na którego końcu znajduje się gruby hak. Hamulec bezpieczeństwa automatycznie blokuje bęben podczas postoju, co skutecznie uniemożliwia odwijanie się liny. Wciągarki i wyciągarki linowe mogą posiadać napęd ręczny, dla przenoszenia lżejszych ładunków lub elektryczny do przenoszenia ładunków cięższych.

Normy, które muszą spełniać stalowe konstrukcje sceniczne

Stalowe konstrukcje sceniczne muszą być przede wszystkim zbudowane z wytrzymałej, niekorodującej i odpornej na uszkodzenia mechaniczne stali, a także posiadać odpowiednie certyfikaty jakościowe. Co więcej, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas budowy scenicznych  konstrukcji stalowych, powinno się przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, punkty świetlne przy stanowiskach należy rozmieścić tak, aby zapewniały równomierne oświetlenie, a także, przed podniesieniem elementu konstrukcji stalowej należy najpierw naprowadzić go na miejsce wbudowania, ustabilizować, a dopiero potem uwolnić z haków zawiesia. Wcześniej należy wyposażyć konstrukcję w bezpieczne dojścia i pomosty montażowe, niezbędne, do wykonywania robót. Podczas montażu słupów, belek i wiązarów, należy stosować podkładki pod liny zawiesi, zapobiegające przetarciom załamaniom lin.

Powiązane posty