Rola światła w pokazach scenicznych

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Rola światła w pokazach scenicznych

Rola światła w pokazach scenicznych

0

Niezależnie od tego, czy mowa o koncertach, pokazach tanecznych czy spektaklach teatralnych na sukces przedsięwzięcia składa się wiele czynników. Na odbiór widowiska duży wpływ ma m.in. scenografia. Liczą się nie tylko kostiumy występujących, dekoracje sceniczne czy rekwizyty, ale także oświetlenie sceny. Światło w pokazach scenicznych pełni co najmniej kilka ważnych funkcji. Nie jest też bez znaczenia dla odbioru całego show. O tym, jaka dokładnie jest jego rola, przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Jakie znaczenie w pokazach scenicznych ma odpowiednie oświetlenie?

Podstawową funkcją oświetlenia scenicznego jest zapewnienie odbiorcom doskonałej widoczności. Dzięki lampom i reflektorom nawet oddaleni od sceny widzowie mogą bez problemów dostrzec to, co się na niej dzieje. Światło stanowi ważne uzupełnienie scenografii. Przy jego pomocy można ukrywać lub eksponować określone elementy, skupiając na nich lub odwracając od nich uwagę odbiorców. Jedna wiązka światła wystarczy, by kierować wzrok widzów na konkretne postaci czy dekoracje ważne w danym momencie przedstawienia lub koncertu. 

Dzięki świetlnym manipulacjom bez przerywania show można też np. niezauważenie dla odbiorców zmienić dekoracje w miejscu, które w danej chwili jest zacienione. Ponadto dobrane do charakteru pokazu scenicznego oświetlenie ma znaczący wpływ na budowanie odpowiedniej atmosfery. Dzięki zastosowaniu ruchomych diod i ekranów LED-owych, które oferuje firma „Piasecki i Syn”, wprawia się widzów w odpowiedni nastrój i wywołuje u nich konkretne emocje.

Gra świateł, szczególnie w połączeniu z odpowiednio dobraną muzyką, nadaje tempo rozgrywanym na scenie wydarzeniom oraz pobudza odbiorców. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, dynamizuje widowisko lub je spowalnia. W każdym przypadku jednak światło intensyfikuje doznania odbiorców i bez dwóch zdań wpływa na to, jak odbiorą oni widowisko. Nawet najlepiej przygotowane show ustępuje miejsca pokazom, w których zastosowano specjalne efekty świetlne, gdyż to one w dużej mierze oczarowują widzów i nie pozwalają im oderwać wzroku od sceny.

Powiązane posty