Organizacja sceny teatralnej kiedyś a dziś – co się zmieniło?

  • Home
  •  / 
  • Blog
  •  / 
  • Organizacja sceny teatralnej kiedyś a dziś – co się zmieniło?

Organizacja sceny teatralnej kiedyś a dziś – co się zmieniło?

0

Początki teatru sięgają VI w. p.n.e. Rozwój tej dziedziny sztuki łączy się z religijnymi obrzędami organizowanymi na cześć Dionizosa. Dzisiejsze spektakle teatralne zdecydowanie różnią się od tych rozgrywanych w starożytnej Grecji. Podstawowa różnica dotyczy tego, kto może występować na deskach teatru. W czasach antycznych scena była domeną mężczyzn. Dziś płeć aktorów nie ma żadnego znaczenia. Różnice dotyczą też organizacji sceny teatralnej, na którą duży wpływ miał rozwój nowych technologii.

Jak postęp technologiczny wpłynął na sztuki teatralne?

Peruki, maski, ozdobne szaty i buty na koturnach to zestaw rekwizytów, bez którego trudno mówić o sztuce teatralnej czasów antycznych. Maski miały odzwierciedlać grane postaci i ich emocje, z kolei dzięki butom na koturnach aktorzy mieli być lepiej widoczni na scenie. Dziś odtwórcy głównych ról sami kreują wizerunki swoich bohaterów, a o oddaniu charakteru postaci nie świadczy ani strój, ani liczba rekwizytów. Aktorzy nie muszą też martwić się o to, czy będą dobrze widoczni i słyszani. Obecnie nawet kilkutysięczna widownia może obserwować popisy aktorów dzięki odpowiedniej konstrukcji sceny i nagłośnieniu.

We współczesnym teatrze kluczową rolę przywiązuje się też do scenografii. O tym, jak będzie wyglądała, decyduje wiele osób, a wśród nich reżyser przedstawienia, scenograf czy inscenizator. Na odbiór widowiska w dużej mierze wpływają dziś również efekty specjalne. Odpowiednie oświetlenie, ruchome elementy sceny oraz ekrany projekcyjne dynamizują spektakle i ułatwiają zmiany scenografii nawet w trakcie rozgrywanego przedstawienia. Dzięki nim obecnie w teatrach można osiągać niemalże kinowy efekt widowisk. To z kolei wpływa na intensyfikację wrażeń odbiorców i precyzyjniej oddaje charakter rozgrywanych scen.

Powiązane posty